Tepåsar för alla smaker
Den kanske vanligaste varianten på arbetsplatsen är tepåsarna, som ofta står framme i kantinen eller mötesrummet, eftersom de går snabbt att tillreda, är lätta att dosera och inte kräver något annat än en kopp varmt vatten.
I sortimentet hittar du tepåsar för alla smaker och kan välja bland populära märken som Pickwick, Lipton, Pukka och andra favoriter, eftersom utbudet täcker allt från:
- Klassiskt svart te som Earl Grey och English Breakfast
- Grönt te med citrus eller mynta
- Frukt- och örtblandningar med kamomill, pepparmynta eller ingefära
- Ekologiska teblandningar med mer kryddiga och aromatiska smaker
Samtidigt är en stor del av sortimentet certifierat av Rainforest Alliance, EU-ekologi eller Fairtrade, så du kan vara säker på att de varor du väljer är producerade med omtanke.
Om du också använder grädde eller sötningsmedel, se utbudet av mjölk och socker här.
Chai te i flera varianter från Pukka och Life by Follis
Om du föredrar det krämiga chai te hittar du det både i form av tepåsar och som snabbblandningspinnar som enkelt blandas med varmt vatten – till exempel från Pukka och Life by Follis, som är bland våra kunders favoriter.
Du hittar till exempel populära smaker som matcha te, frisk pepparmynta, orangesmak med apelsin och aromatisk rosmarin och mange andra, liksom du kan välj i sockerfria varianter.
Löst te till kontoret
Oavsett om du föredrar ett te med mer kraftfull smak eller bara gillar att lägga ner lite extra omsorg på själva bryggningen, så säljer vi även löst te i flera olika smaker – till exempel med smak av naturlig och kraftfull herbal eller det klassiska lösa gröna teet – som alla smakar och doftar fantastiskt när du brygger dem. Du hittar också tesilar i flera storlekar om du har slut på dem.
Tedisplay för dig som vill visa upp ditt sortiment
Om du vill kunna bjuda gäster eller kunder på flera olika smaker på ett enkelt sätt, bör du överväga en skål med flera fack som rymmer te i många olika smaker.
Den här typen är också perfekt att ställa fram i lounger eller receptioner, där sortimentet gärna ska synas på avstånd och är lätt att fylla på löpande.
Ska du välja tepåsar eller löst te?
Det beror på situationen och hur tålmodig du är, förklarar Lomax kaffe- och teexperten Flemming Jørgensen. ”De flesta använder tepåsar, särskilt på arbetsplatsen, eftersom det är det enkla valet när det ska gå snabbt. Löst te kräver mer tid och lite extra utrustning, men i gengäld ger det också en fylligare smakupplevelse och större kontroll över styrkan”.
Hur länge ska teet dra?
”Det är en smaksak, för tiden varierar beroende på vad du dricker och hur stark du vill ha smaken. Normalt säger man att svart te ska dra i 3–5 minuter, medan det är 2–3 minuter för grönt te, men om grönt te drar för länge blir det snabbt bittert. Omvänt kan vanlig örtte som regel dra lite längre, omkring 5–7 minuter, utan att smaken blir lidande – men återigen, det är en smaksak”, lyder expertens råd.
Vad är skillnaden mellan svart och grönt te?
”Båda sorterna kommer från samma växt, men bearbetas på olika sätt. För att göra svart te krossar och torkar man de nyplockade tebladen, och under processen oxideras tebladen, vilket är det som ger tebladen den svarta färgen och den goda smaken. Processen med grönt te är mer okomplicerad och ligger närmare färgen och smaken hos färska teblad, eftersom tebladen ångas istället för att torkas”, avslutar Flemming Jørgensen.
Visa mindre